Aktualności

Nutrico i „Świadoma Mama” - o wcześniakach oraz prawach mam

28/09/2015


Rodzi się wcześniak. Rodzice przeżywają strach, radość, są pod wpływem silnych emocji. W takich chwilach łatwo przeoczyć medyczne zaniedbania. Czy wiemy, o co pytać neonatologów, by zapewnić dziecku jak najlepszy start? O prawach rodziców do pytań i o żywieniu dożylnym u wcześniaków będzie można usłyszeć 29 września podczas Konferencji „Świadoma Mama”, która odbędzie się w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Ekspertem panelu będzie
dr n. med. Łukasz Drozd.

Już w najbliższy wtorek, 29 września, w godz. 11.00–20.00 w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Wojska Polskiego 8A, odbędzie się konferencja oraz warsztaty praktyczne poświęcone świadomemu macierzyństwu pt. „Świadoma Mama”. Wydarzenie poprowadzi znany m.in. z serialu „Ranczo” aktor – Piotr Ligienza.

Jedna z prelekcji adresowana jest do rodziców spodziewających się dziecka i poświęcona będzie odpowiedziom na pytanie, jak sobie radzić, jeśli urodzi się wcześniak, co sprawdzać i jakie prawa w szpitalu należą się rodzicom, jakie terapie medyczne stosuje się w przypadku wcześniaka, a także – jakie w tym wszystkim znaczenie ma zagadnienie żywienia dożylnego?

Spotkanie pt. „A jeśli urodzi się wcześniak? Prawa mamy” rozpocznie się o godz. 17.00, zaś ekspertem dyskusji będzie dr n.med. Łukasz Drozd, autorytet w zakresie żywienia medycznego, założyciel szpitala Nutrico, specjalizującego się w sporządzaniu mieszanin do żywienia dożylnego; uczestnik renomowanych staży oraz szkoleń w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Ważny społecznie temat, jakim jest żywienie dożylne, jest nadal mało znany wśród przyszłych i obecnych rodziców.  Nutrico we współpracy z organizatorami konferencji „Świadoma Mama”

Żywienie dożylne to refundowana przez NFZ procedura medyczna ratująca życie wcześniakom, które nie mogą odżywiać się w tradycyjny sposób. Jest ona brana pod uwagę u noworodków, których masa urodzeniowa nie przekroczyła 2500 gramów. Najczęściej ten typ żywienia stosowany jest u dzieci urodzonych pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży. Zgodnie z prawem, mieszanina do  żywienia dożylnego powinna być przygotowana przez wykwalifikowanego farmaceutę w sterylnych warunkach, w aptece szpitalnej. Dzięki temu jest bezpieczna dla życia i zdrowia dziecka. Codzienna praktyka wskazuje, że standardy te nie wszędzie są przestrzegane. Jak o nie walczyć? Odpowiedzi na to i wiele innych pytań padną podczas konferencji „Świadoma Mama”.

– Wśród panelistów będziemy gościć dr. n.med. Łukasza Drozda, eksperta w zakresie żywienia klinicznego, który opowie o prawach matek w szpitalu w kontekście żywienia medycznego noworodków. Konferencja będzie ponadto doskonałą okazją do spotkań z wieloma specjalistami: od psychologa, dietetyka, ginekologa, seksuologa, pediatry, położnej czy doradcy laktacyjnego – aż po instruktorów jogi, fitness czy kosmetologa – mówi Aleksandra Stępień, manager Kampanii Świadoma Mama.Nasze spotkania w całej niemal Polsce urozmaicają osoby prowadzące, które same spełniają się w roli mamy lub taty. Dotychczas towarzyszyły nam: Monika Mrozowska, Katarzyna Bujakiewicz, Aleksandra Woźniak, Jolanta Fraszyńska i Paulina Holtz. W Sosnowcu będzie z nami Piotr Ligienza – ambasador Kampanii Świadoma Mama, tata i aktor w jednym – dodaje.

Sama konferencja obfitować będzie nie tylko w ciekawe akcje edukacyjne i dyskusje, ale także warsztaty praktyczne, konsultacje z lekarzami, zajęcia dla rodziców z małymi dziećmi, oraz takie atrakcje jak bezpłatna sesja fotograficzna czy loteria z nagrodami.

Aby wziąć udział w tym wydarzeniu i bezpłatnych warsztatach, wystarczy przesłać zgłoszenie na adres: rejestracja@swiadomamama.plz imieniem i nazwiskiem w temacie wiadomości, informacją o terminie (29.09.15) i miejscu wydarzenia (Sosnowiec) oraz nazwą zajęć, w których chce się wziąć udział

Harmonogram Konferencji „Świadoma Mama”

I. Spotkanie dla rodziców dzieci do lat 3, godz.11:00–15:00

  • godz. 11.00–12.00 – część praktyczna warsztatów dla rodziców z dziećmi do 3. roku życia;
  • godz. 12.00–15.00 – spotkanie dla mam niemowląt i dzieci do 3. roku życia;

II. Spotkanie dla kobiet w ciąży, godz. 16:00–20:00

  • godz. 16.00–17.00 – część warsztatów praktyczna dla kobiet w ciąży;
  • godz. 17.00–20.00 – spotkanie dla kobiet w ciąży, panel dyskusyjny dla mam; w roli prowadzącego - Piotr Ligienza, w roli prelegenta – dr. n. med. Łukasz Drozd.

Partnerzy: