Aktualności

Kolejny lokator w SPNT

25/07/2016

Jedna z dziesięciu najbardziej innowacyjnych polskich firm IT w zestawieniu Computerworld, nagrodzona m.in. przez  amerykańską firmę Nexon w konkursie Nexon Initiative na najbardziej innowacyjny pomysł na grę social, umiejscowiła swoją działalność w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. One2tribe Sp. z o.o., bo tak nazywa się przedsiębiorstwo, pod koniec czerwca wprowadziła się do Parku. Firm działa na rynku gamifikacji, gier dla biznesu oraz innowacyjnych systemów z obszaru motywacji i psychologii behawioralnej.

 

Czym jest gamifikacja? Jak podaje jeden z portali zajmujących się tą tematyką – gamifikacja, znana także pod nazwą grywalizacja, „to korzystanie z mechaniki znanej np. z gier fabularnych
i komputerowych, do modyfikowania zachowań ludzi w sytuacjach niebędących grami, w celu zwiększenia ich zaangażowania. Technika bazuje na przyjemności, jaka płynie z kolejnych osiągalnych wyzwań, rywalizacji, współpracy itp. Grywalizacja pozwala zaangażować ludzi do zajęć, które są zgodne z oczekiwaniami autora projektu, nawet jeśli są one uważane za nudne lub rutynowe”. Gamifikacja biznesowa to z kolei „zastosowanie technik i mechanizmów grywalizacyjnych dla celów biznesowych. W zależności od potrzeb mechanizmy te kierowane są do pracowników, klientów, kontrahentów lub innych partnerów biznesowych przedsiębiorstwa, co pozwala na podniesienie efektywności procesów biznesowych w odpowiednich obszarach – zarówno wewnętrznych m.in. motywowanie, zwiększenie zaangażowania w pracę, usprawnienie komunikacji w firmie, jak
i zewnętrznych tj. sprzedaży, marketingu, rekrutacji. Grywalizacja biznesowa sprawdza się
w rozwiązywaniu konkretnych problemów przedsiębiorstwa, zespołu, czy sektora”.

- One2tribe koncentruje się na produkcji oprogramowania związanego z ekonomią behawioralną, czyli zarządzaniem motywacją za pomocą schematów nagród oraz grami biznesowymi
i edukacyjnymi. Misją firmy jest zastosowanie gier w nauczaniu dzieci i dorosłych, zmianie zachowań oraz motywowaniu pracowników. Przedsiębiorstwo działa zarówno na rynku krajowym, jak
i międzynarodowym – tłumaczy Wojciech Ozimek, prezes firmy one2tribe.

 

Firma w trackie kilkunastu lat swojej działalności wdrożyła wiele innowacyjnych produktów dla takich marek jak Polkomtel S.A., BZ WBK, Raiffeisen Polbank, operator mobilny Play. One2tribe współpracowało także z firmami zagranicznymi – ich najważniejszymi klientami był duński Egmont Global, amerykański Nexon i izraelski Loco Loco.  

 

Najbardziej innowacyjną technologią jest obecnie platforma Tribeware, przeznaczona dla dużych zespołów sprzedażowych, która będzie rozwijana w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach projektu Behavioristic „Hurtowania Danych/Analityka dla Platformy Gamifikacyjnej”. Rozwiązanie to będzie dedykowane dla dotychczasowych klientów spółki jak i nowych, którzy będą zainteresowani zakupem Platformy tribeware wraz z funkcjonalnością statystyk i raportów. 

 

- Głównym elementem innowacyjnym naszych produktów jest powiązanie psychologii behawioralnej z elementami Big Data, analityki oraz elementami gier. Znane z rynku gier mechaniki są mapowane na psychologiczne schematy nagród. Dzięki temu możliwe jest opracowywanie programów motywacyjnych działających w zupełnie nowy sposób. Dzięki naszej technologii możliwe jest m.in. monitorowanie wypalenia pracownika, czy analizowanie deficytów wiedzy i motywacji, które można uzupełnić zanim osoba zniechęci się do pracy, lub firma zrezygnuje z jej usług – mówi  prezes Wojciech Ozimek. - Projekt jest innowacyjny w skali świata. Podobne projekty koncentrują się na wskaźnikach technicznych np. odnoszą się tylko do liczby wykonań jakiegoś zadania. Nasz projekt wchodzi „krok głębiej” , w sferę motywacji – dodaje. 

 

Jesienią 2016 odbędzie się pierwsza prezentacja „produktu” w San Francisco. Ponadto firma stara się także o dofinansowanie kolejnej wersji projektu z programu GameINN (NCBiR).

 

Firma postanowiła dołączyć do Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego z uwagi na perspektywy rozwoju w jego obrębie. -Liczymy na możliwość nawiązania współpracy ze środowiskami naukowymi, pomoc w znalezieniu nowych pracowników, jak i nawiązania współpracy ze specjalistami działającymi niezależnie. Z pewnością będziemy chcieli skorzystać z wiedzy i doświadczenia Parku w ubieganiu się o dofinansowanie projektów ze środków unijnych – wylicza prezes Wojciech Ozimek.

Partnerzy: